A co kardio? Pár rad, jak si zlepšit fyzičku

A co kardio? Pár rad, jak si zlepšit fyzičku

Zadýcháte se již po výšlapu do prvního patra? Dochází vám dech po uběhnutí pár metrů? Potom je následující článek právě pro vás. Zlepšení fyzické kondiceje téma, které bude vždy aktuální. V tomto článku se dozvíte, jak tento rest napravit.

Na začátku je podstatné zařadit do svého každodenního režimu více pohybu. Nic by se však nemělo přehánět a ani u pohybu tomu není jinak. Pokud bychom začali příliš rychle, mohlo by dojít k poškození kloubů a svalstva. Zranění v takto brzké fázi by mohlo být příčinou brzkého ukončení sportování. Ideálním startem pro zlepšování fyzičky jsou tedy procházky rychlou chůzí. Stačí 20-30 minut denně a jste na dobré cestě k sebezlepšení. Rychlá chůze je prospěšná kardiovaskulárnímu systému. Za den byste měli ujít kolem 7 kilometrů a postupně tuto hranici navyšovat.

Po čase si tělo zvykne na zátěž, a na vás je, abyste jej začali vystavovat větší námaze. Přechod z rychlochůze na běh je stále příliš velký, a tak se doporučuje střídat rychlou chůzi s během. Začněte proto rychlou chůzí, kterou se aspoň na 5 minut zahřejte. Poté můžete přejít v mírný běh. Intervaly běhu by měly být stejně dlouhé jako u rychlochůze. Maximálně však běhejte do 10 minut. Po běhu opět přejděte do rychlochůze. Pokud byste měli problém s během, zkraťte si intervaly obojího, běhu i rychlé chůze. Postupně se věnujte i jiným sportům, jako je například plavání, jízda na kole nebo bruslení. V pozdější etapě snižujte intervaly rychlé chůze a zvyšujte dobu běhu, dokud rychlochůzi běháním nenahradíte kompletně.

Aby tělo správně pracovalo, je potřeba jíst zdravě a dodržovat pitný režim. Před během bychom se měli nasvačit. Ideální volbou je ovoce, například meruňky, hrozinky, švestky, ale také mango, banán, papája a další. Najíst bychom se měli nejdříve 60 minut a nejpozději 30 minut před během. Po běhu bychom měli doplnit jedoduché cukry, například hrozno, a to přibližně do 45 minut.