7 tipů, jak rychle doplnit energii při tréninku

7 tipů, jak rychle doplnit energii při tréninku

Stejně jako postavičky ve vaší oblíbené počítačové hře, i vy potřebujete občas přidat pár bodů do energie. Únava při fyzické aktivitě může výrazně ovlivnit celkový výsledek. Existuje spousta způsobů, jak nastartovat organismus. My vám přinášíme 7 z nich.

Blahodárná voda

Jedním z nejčastějších důvodů únavy je dehydratace. Ta se projevuje závratěmi, duševní mlhovinou nebo bolestí hlavy. Pokud tělu chybí dostatek tekutin, klesá objem krve, což musí organismus nahradit zvýšenou aktivitou. Sklenice studené a čisté vody může být záchranou pro celé tělo. A může se vyrovnat i sebelepšímu energetickému nápoji.

Vlastní sušená směs

Ořechy, semena nebo sušené ovoce představují skvělou zásobárnu bílkovin, zdravého tuku, vlákniny a minerálů. Všechny tyto složky v sobě obsahují dostatek energie. Je tak dobré si před výkonem několik těchto surovin smíchat dohromady. Lehce přenositelná svačinka může být navíc postupně konzumována po celou dobu námahy.

Osvědčené banány

Ne náhodou pravidelně vídáváme, jak profesionální sportovci při výkonu okusují banán. Ovoce nabité antioxidanty, draslíkem, vlákninou, hořčíkem a vitamíny C a B6 při konzumaci zásobuje tělo rychlou energií. Banán navíc odvrací hlad. Dostatečnou náhradou může být také jablko.

Káva

I když se může zdát, že káva a sport k sobě příliš nesedí, opak je pravdou. V posledních letech se právě šálek tohoto nápoje stává oblíbeným doplňkem sportovců. Jeho užití však musí mít svá pravidla. Káva by se měla pít spíše před tréninkem. Organismus dokáže zasáhnout přibližně hodinu po užití a dostat do sebe novou vlnu energie. Po výkonu by se se šálkem mělo aspoň chvíli počkat, než se tělo dostatečně zavodní (doporučují se 1-2 hodiny).

Vajíčka

Vajíčka jsou jedním z nejlepších zdrojů bílkovin, obsahují všech devět esenciálních aminokyselin důležitých pro naše tělo. Zároveň jsou schopné dodat dostatek energie skrze vitamín B. Doporučuje se tak každý den začít zdravou omeletou nebo měkkým vařeným vejcem. Pro rychlou podporu při výkonu není na škodu si přichystat natvrdo uvařená vajíčka.

Plechovka Coca-Coly

Oblíbenost Coca-Coly napříč vytrvalostním sportovním světem je nezpochybnitelná. A důvod? Cukr. Toho 330ml plechovka Coca-Coly obsahuje téměř dvakrát více než iontové nápoje. Studie z devadesátých let ukázaly, že právě tento oblíbený nápoj může zlepšit výkony jezdců na konci vytrvalostních závodů až o 8 %. Cola totiž patří mezi hypertonické nápoje, které kvůli vyšší koncentraci sacharidů opouštějí žaludek později, a pracují tak delší dobu.

Umělé suplementy

Energetické tyčinky a gely. Moderní přípravky plné těch správných sacharidů a dalších prospěšných látek jsou dnes již nezbytnou součástí vrcholového i amatérského sportu. Představují tak zásobárnu energie, kterou můžete využít během i po fyzickém výkonu.